Barnorganisationer: Finländska barn i al-Hol bör omedelbart räddas

16.12.2019 kl. 10:27

Under den senaste tiden har de finländska barnens öde på lägret i al-Hol i Syrien varit föremål för hektisk diskussion.

Vi barnorganisationer som undertecknat detta ställningstagande påminner om att alla barn enligt FN:s konvention om barnets rättigheter har rätt till liv, hälso- och sjukvård, utbildning och trygghet, och att de här rättigheterna inte uppfylls under omänskliga förhållanden i al-Hol.

Barnkonventionen förpliktar staten Finland och FN:s kommitté för barnets rättigheter övervakar att barnkonventionen respekteras.

Enligt konventionen borde Finland snarast möjligt hämta alla finländska barn till sitt hemland. Att rädda barnen är inte en fråga om åsikt, utan en åtgärd som Finland är förpliktad att genomföra. Därför måste Finland göra sitt yttersta för att hjälpa de finländska barnen i lägret.

Barnorganisationerna påminner också om att inget barn får diskrimineras eller bestraffas på grund av föräldrarnas åsikt eller agerande. Val som föräldrarna gjort ska inte spela in på beslutet att rädda barnen.

 

Undertecknat av:

Barnavårdsföreningen i Finland r.f. 

Nuori kirkko ry

Parasta Lapsille ry

SOS-Lapsikylä

Suomen World Vision

Yhden Vanhemman Perheiden Liitto ry 

Yhteiset Lapsemme ry

 

Mera information:

Barnavårdsföreningen i Finland r.f.:
verksamhetsledare Pia Sundell (040 501 9105, pia.sundell@bvif.fi)

Nuori kirkko ry:
toiminnanjohtaja Sami Ojala (044 371 3062, sami.ojala@nuorikirkko.fi)

Parasta Lapsille ry:
toiminnanjohtaja Sari Nikula (050 469 0419 sari.nikula@parastalapsille.fi)

SOS-Lapsikylä:
kehitysjohtaja Kati Palsanen (040 825 1620, kati.palsanen@sos-lapsikyla.fi)

Suomen World Vision:
toiminnanjohtaja Tiina Antturi (040 585 3147, tiina.antturi@worldvision.fi)  

Yhden Vanhemman Perheiden Liitto ry:
puheenjohtaja Susanna Kavonius (050 350 9967, susanna.kavonius@yvpl.fi) ja varapuheenjohtaja Marika Mattila (045 131 4331, marika.mattila@yvpl.fi)

Yhteiset Lapsemme ry: 
puheenjohtaja, kansanedustaja Eva Biaudet (050 512 1846, eva.biaudet@eduskunta.fi) ja
toiminnanjohtaja Markus Söderlund (0407626809, markus.soderlund@yhteisetlapsemme.fi)

Bild: Kat J on Unsplash


Läs också: Barn på flyktingläger har samma rättigheter som ditt barn

Pia Sundell
Pia Sundell
Verksamhetsledare | Toiminnanjohtaja
+358405019105
Pia leder det operativa arbetet på Barnavårdsföreningen. Hon är också bl.a. vice ordförande för Centralförbundet för Barnskydd | Pia johtaa BF:n operatiivista työtä. Hän on myös mm. Lastensuojelun Keskusliiton varapuheenjohtaja.

Ferie- och kurscentret Högsand i Hangö håller stängt i sommar

Barnavårdsföreningens Ferie- och kurscentret Högsand i Hangö är stängt i sommar på grund av pandemin. Många kunder har annullerat sina bokningar och verksamheten kan inte öppna som planerat i juni.Läs mera »

Pressmeddelande: Barnavårdsföreningen erbjuder över 20 extra avgiftsfria dagläger för barn och unga i huvudstadsregionen

I sommar ordnar Barnavårdsföreningen 23 extra dagläger med över 300 platser för barn i åldern 7–17 år. Daglägren ordnas under alla vardagar klockan 9–15 under hela sommarlovet. Lägren är avgiftsfria för alla deltagare.Läs mera »

Barnavårdsföreningen har öppnat ny chatt för barn och unga

Känns det jobbigt med alla förändringar? Tungt att gå i skola på distans? Vår nya chatt är öppen för alla barn och unga varje vardag mellan 12 och 15.Läs mera »

Avoin kirje henkilökunnalle

"Kiitos teille kuuluu siitä, että olette osana lasten, nuorten ja perheiden arjessa. Yhdessä katsomme eteenpäin ja etsimme uusia mahdollisuuksia." Lue toiminnanjohtaja Pia Sundellin kiitokset Barnavårdsföreningenin henkilökunnalle.Läs mera »

Uusi chat nuorten vanhemmille alkaa 5. maaliskuuta

Onko yhteys teiniin solmussa? Huolestuttaako nuoren käytös?Barnavårdsföreningenin, Suomen vanhimman lastensuojelujärjestön, asiantuntijat vastaavat kysymyksiin uudessa chatissa.Läs mera »