Barnorganisationer: Finländska barn i al-Hol bör omedelbart räddas

16.12.2019 kl. 10:27

Under den senaste tiden har de finländska barnens öde på lägret i al-Hol i Syrien varit föremål för hektisk diskussion.

Vi barnorganisationer som undertecknat detta ställningstagande påminner om att alla barn enligt FN:s konvention om barnets rättigheter har rätt till liv, hälso- och sjukvård, utbildning och trygghet, och att de här rättigheterna inte uppfylls under omänskliga förhållanden i al-Hol.

Barnkonventionen förpliktar staten Finland och FN:s kommitté för barnets rättigheter övervakar att barnkonventionen respekteras.

Enligt konventionen borde Finland snarast möjligt hämta alla finländska barn till sitt hemland. Att rädda barnen är inte en fråga om åsikt, utan en åtgärd som Finland är förpliktad att genomföra. Därför måste Finland göra sitt yttersta för att hjälpa de finländska barnen i lägret.

Barnorganisationerna påminner också om att inget barn får diskrimineras eller bestraffas på grund av föräldrarnas åsikt eller agerande. Val som föräldrarna gjort ska inte spela in på beslutet att rädda barnen.

 

Undertecknat av:

Barnavårdsföreningen i Finland r.f. 

Nuori kirkko ry

Parasta Lapsille ry

SOS-Lapsikylä

Suomen World Vision

Yhden Vanhemman Perheiden Liitto ry 

Yhteiset Lapsemme ry

 

Mera information:

Barnavårdsföreningen i Finland r.f.:
verksamhetsledare Pia Sundell (040 501 9105, pia.sundell@bvif.fi)

Nuori kirkko ry:
toiminnanjohtaja Sami Ojala (044 371 3062, sami.ojala@nuorikirkko.fi)

Parasta Lapsille ry:
toiminnanjohtaja Sari Nikula (050 469 0419 sari.nikula@parastalapsille.fi)

SOS-Lapsikylä:
kehitysjohtaja Kati Palsanen (040 825 1620, kati.palsanen@sos-lapsikyla.fi)

Suomen World Vision:
toiminnanjohtaja Tiina Antturi (040 585 3147, tiina.antturi@worldvision.fi)  

Yhden Vanhemman Perheiden Liitto ry:
puheenjohtaja Susanna Kavonius (050 350 9967, susanna.kavonius@yvpl.fi) ja varapuheenjohtaja Marika Mattila (045 131 4331, marika.mattila@yvpl.fi)

Yhteiset Lapsemme ry: 
puheenjohtaja, kansanedustaja Eva Biaudet (050 512 1846, eva.biaudet@eduskunta.fi) ja
toiminnanjohtaja Markus Söderlund (0407626809, markus.soderlund@yhteisetlapsemme.fi)

Bild: Kat J on Unsplash


Läs också: Barn på flyktingläger har samma rättigheter som ditt barn

Pia Sundell
Pia Sundell
Verksamhetsledare | Toiminnanjohtaja
+358405019105
Pia leder det operativa arbetet på Barnavårdsföreningen. Hon är också bl.a. vice ordförande för Centralförbundet för Barnskydd | Pia johtaa BF:n operatiivista työtä. Hän on myös mm. Lastensuojelun Keskusliiton varapuheenjohtaja.

Uusi chat nuorten vanhemmille alkaa 5. maaliskuuta

Onko yhteys teiniin solmussa? Huolestuttaako nuoren käytös?Barnavårdsföreningenin, Suomen vanhimman lastensuojelujärjestön, asiantuntijat vastaavat kysymyksiin uudessa chatissa.Läs mera »
Tre ungdomar tar en selfiebild

Över en miljon euro till Barnavårdsföreningens arbete med barn och familjer

STEA stöder vårt familjearbete – Tjejvillan till flera nya orter i NylandLäs mera »
En grupp glada flickor

Tjejvillan på två nya orter tack vare bidrag från LokalTapiola Nyland

Barnavårdsföreningen inleder Tjejvillan-verksamhet i Kyrkslätt och Sibbo i början av 2020 tack vare ett bidrag på 55 000 euro från försäkringsbolaget LokalTapiola Nyland.Läs mera »